Mardin'de Gezilecek Yerler

İşte, Güneydoğunun en güzel illi olan; taş yapıları ve mimarisi ile dikkat çeken Mardin’de gezilecek yerler;

OnlİNE REZERVASYON
movers-09

Mardin Ulu Cami

Artuklular Dönemi’ne ait, Mardin’in sembollerinden biri olan Mardin Ulu Cami 1176 yılında yapılmıştır. Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan taş yapıda geniş bir avlu bulunuyor ve avlunun içerisinde de havuzlar yer alıyor. Mardin Ulu Cami’nin damla taşlarla bezenmiş minaresi ise eşsiz.

 

movers-09

Deyrulzafaran Manastırı

M.S. 5. yüzyılda inşa edilen Deyrulzafaran Manastırı, Mardin Ovası’na hakim bir noktada ve 3 kattan oluşmaktadır. Kubbeleri, ahşap el işlemeleri, iç ve dış mekanlardaki taş nakışları ve kemerli sütunları ile dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan Manastır; Süryani Kilise’si için önemli merkezlerden biridir.

 

movers-09

Mardin Müzesi

Mardin Müzesi, hem binasının eşsiz mimarisi hem de Kuzey Mezopotamya ve Güneydoğu Anadolu kültürlerine dair sergilenen tarihi eserler dolayısı ile muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

movers-09

Mor Gabriel Manastırı

Mardin Midyat İlçesi’ne 23 km uzaklıkta bulunan Manastır; meşe ağaçlarının çevrelediği yüksek bir tepede bulunmaktadır. 397 yılında inşa edilen manastır Mardin kesme taşlarından yapılmıştır. Bizans dönemi mozaikleri, kubbeleri, taş işlemeleri ve kapılarıyla göz dolduran yapının en güzel yerlerinden birisi Theodora Kubbesi’dir.

 

movers-09

Kasımiye Medresesi

Mardin yapılarının en büyüklerinden biri olan medrese, iki katlı ve avlusu bulunan bir yapıdır.

 

movers-09

Dara Mezopotamya Harabeleri

Tarih ve kültür turizmi açısından önemli yerlerden biri olan antik kentte; Pers ve Babil kral mezarları, saray, kilise, çarşı ve su bendine dair kalıntılar bulunmaktadır.

 

movers-09

Zinciriye Medresesi

Artuklu Sultanı, Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385 yılından yaptırılan medrese Sultan İsa Medresesi olarak da bilinmektedir. Mardin’in tarihi ve mimari yapılarını yansıtan estetik detayları ile görenleri kendisine hayran bırakan bir yapıdır.

movers-09

Eski Çarşılar

Mardin bir ucundan öbür ucuna kadar, tarihi ve mimarisi ile dikkat çeken öne çıkan şehirlerden birisi. Adeta açık hava müzesi gibi hissedeceğiniz Mardin Eski Çarşı’da gezerken, sevdiklerinize telkari gümüş hediyeler, bakır objeler, renkli sabun ve enfes kahveler alabilirsiniz.

movers-09

Beyaz Su (Avaspi)

Beyazsu, Mardin’in Midyat ile Nusaybin İlçeleri arasında yer almaktadır. Midyat’ın güneyinde kalan tepelerden gelen su burada bir dereye dönüşmektedir. Güneydoğuya özgü ağaçlar ve bitkilerin sardığı Beyazsu Deresi, ziyaretçilerine ferah, keyifli, doğal güzelliklere sahip bir alan sunmaktadır. Dere boyunca balık yiyebileceğiniz yeme – içme yerleri bulunmaktadır.

İLETİŞİM

+90 482 213 06 96

+90 543 375 34 27

mardinstonehotel@gmail.com

 

Otel gİRİŞ-ÇIKIŞ

Otele Giriş Saati : 14:00

Otelden Çıkış Saati 11:00

Adres

1 Cadde, 152. Sk. No:34,
47100 Mardin

SİTE İÇERİK

ANASAYFA
Mardin Hoteller
Mardin Otelleri
Mardin Butik Hotel
Oto Kiralama Rent A Car
Mardinde Gezilecek Yerler

Tur Paketleri Vip Hizmet